Produkcja noży – wykorzystanie materiałów

1

Struktura materiałów użytkowanych przez człowieka z biegiem lat modyfikuje. Do wyrobu fundamentalnych przyrządów, mebli lub budowli na początku używano drzewa czy kamieni. Razem z rozwojem nauki odkryto cement, syntetyk, stal, stopy metali i setki innych półproduktów. Przy wyrobie niektórych artykułów zastępowało się i zastępuje składniki nowszymi, bądź spełniającymi wymogi kontrahenta. Można to niezmiernie łatwo przedstawić na przykładzie hamulców samochodowych, które od lat są produkowane ze stopu metalu i powszechnie używane w autach do użytku dziennego.

 

Ze względu na atrybuty materiałów użytych przy ich wytworzeniu, nie ma większej różnicy czy są rozgrzane lub nie. Jednakże w trakcie rajdów i wyścigów samochodowych, gdzie temperatura takich hamulców dochodzi do kilkuset stopni celsjusza, nie spełniały słusznie swojego zadania, dlatego długo testowano oryginalne materiału i dopiero ceramika dała zadawalające rezultaty. Dziś hamulce ceramiczne są w szerokim zakresie wykorzystywane w wyścigach i przeróżnych rajdach. Notabene sama ceramika znajduje dużo innych zastosowań aniżeli tylko garnki czy zastawy. Jednym z najświeższych hitów sprzedaży są kamienie wodne taidea, które są wytrzymalsze i nie potrzebują tak częstego ostrzenia jak standardowe. Na pierwszy rzut oka nie ma większej różnicy pomiędzy nimi, wyglądem przede wszystkim się nie wyróżniają. Z reguły produkowane są w takich samych barwach jak metalowe noże, a różnice dojrzejemy dopiero przy dłuższym użytkowaniu.

 

Ceramika stosowana do ich produkcji ma jednak jedną wadę, jaka uniemożliwia zastosowanie jej na przykład przy fabrykowaniu siekier lub scyzoryków, chodzi mianowicie o jej kruchość. Noże narażone są na dużo upadków, uderzeń czy innych ekstremalnych warunków, w jakich narażone są na wiele uszkodzeń mechanicznych. Do ich produkcji dalej używa się schematycznych stopów różnych metali, które być może trzeba częściej ostrzyć, jednak bez zarzutu sprawdzają się w warunkach polowych czy wojskowych.

 

Zobacz także: kamień wodny 1000/3000 taidea

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *