Czym są sprężarki i jakim sposobem działają?

Sprężarki to sprzęty, z jakimi napotykamy się wielokrotnie. Są zauważalne w wielu zakładach industrialnych, i w każdym, zwykłym mieszkaniu! Wentylator, lodówka lub elektroluks… To jedynie drobne przykłady. Głównym zadaniem przeciętnej sprężarki jest intensyfikowanie ciśnienia gazów. Niekiedy pożądany jest efekt wymuszenia przepływu medium. Możemy także swobodnie zmienić temperaturę i gęstość określonego czynnika. Jak dostrzega się, sprężarki są przyrządami zdolnymi do przekształcania jednej formy energii w drugą. Na wlocie do zasobnika dominuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Oznaczamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a w następnej kolejności sprężone. To naturalnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz urządzenia. Ciśnienie na wylocie powinno posiadać o wiele większą wartość, niż atmosferyczne. Inaczej medium nie uwolni się ze zbiornika. Niezmiernie znaczącym elementem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów towarzyszą ogromne straty energii w postaci ciepła. Skutkiem tego niezbędna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym wypadku, dojdzie do przegrzania maszyny, a nawet jej zniszczenia! 

Opis działania sprężarek

Zadaniem sprężarki jest podniesienie ciśnienia wskazanego gazu. Taki wynik nazywamy sprężaniem. Gazy mają swobodną budowę molekularną. Właśnie dlatego tak swobodnie przerobić ich kształt i pojemność. Wymaga to jednakże znacznych nakładów energii. Stosuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz zostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Tudzież wyeksploatowana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązkowa obecność chłodnicy. Bez odpowiedniego systemu chłodzenia, sprężarka bardzo ekspresowo uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza maszyny gaz zostaje zassany. Tuż przy otworze dominuje ciśnienie ssawne, nieco niższe od atmosferycznego. Tudzież ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest bardzo wysokie. To właśnie dzięki temu czynnik jest szybko przetłaczany na zewnątrz. Prócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki powoduje parę innych efektów. 

Następuje zmiana gęstości oraz temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają nadzwyczaj stłoczone. Tudzież za pomocą chłodnicy nadzorujemy uwalniane ciepło. 

Możliwe jest także przymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator natęża ruch powietrza w określonym kierunku.

Zobacz także: sprężyny gazowe

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *